e
sv

Thelema Teolojisi

avatar

admin

 • e

  Mutlu

 • e

  Eğlenmiş

 • e

  Şaşırmış

 • e

  Kızgın

 • e

  Üzgün

Thelema Teolojisi, iki kozmik etkileşiminden ortaya çıkan tüm tezahür edilmiş varsayımı kabul eder; sonsuz, genişletilmiş ve her şeyi kapsayan Uzay-Zaman sürekliliği, atomik-bireysel olarak kabul edilen Yaşam ve Bilgelik prensibi argümanını sunar. Tüm bu ilkelerin etkileşimi de varoluşu yöneten “Bilinç” ilkesini ortaya çıkarır. Kanun Kitabı’nda bu üç ilke Antik Mısır’ın üç Tanrısı ile kisişelleştirilmiştir. Buna göre Sonsuz-Uzay zaman Nuit, Işığın kanatlı yılanı Hadit ve şu an içinde bulunduğumuz “Bilinç” ilkesi tarafından yönetilen Ra-Hoor-Khuit.

Thelemite Teolojik sistem, belirli ilahi, arketipsel ve kozmik güçlerin kişileştirmeleri olarak çeşitli kültürlerin ve dinlerin tanrısallıklarını kullanır. Tematik doktrin, İnsanlığın tüm farklı dinlerinin evrensel gerçeklere dayandığını; ve karşılaştırmalı din çalışması birçok Thelemite için önemli bir disiplindir.

Bireysel ruh kavramlarıyla ilgili olarak Thelema, her insanın fiziksel bedeni çevreleyen “katmanlar” veya “kılıflar” halinde düzenlenmiş bir ruha veya “Işık Bedenine” sahip olduğu doktrinde geleneksel Hermesçiliği izler. Her bireyin kendi kişisel “Augoeides” veya “Kutsal Koruyucu Meleği” olduğu da kabul edilir; hem “yüksek benlik” hem de ayrı, duyarlı, ilahi bir varlık olarak düşünülebilir. Ölümden sonraki yaşam kavramlarına gelince, yaşamın kendisi bir süreklilik olarak kabul edilir ve ölüm, bütünün ayrılmaz bir parçasıdır. Ölümlü yaşam, ölümlü yaşamın devam edebilmesi için ölür. Augoeides ise ölümsüzdür ve yaşama ya da ölüme tabi değildir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.